Pirmųjų vaiko dantukų priežiūra


Tik išdygus pirmiesiems vaiko pieniniams dantukams, būtina pradėtijuos valyti. Tai mes galime daryti drėgna marle ar sudrėkinto audinio gabalėliu ryte ir vakare. Prieš miegą išvalyti kūdikiui dantukus ypač svarbu, nes miegant sumažėja seilėtekis, savaiminis burnos apsivalymas ir jie greičiau yra pažeidžiami karieso. Neišvalius dantų prieš miegą, juos visą naktį žalos bakterijos ir cukrus, dėl kurių ir atsiranda skylučių. Todėl labai svarbu, kad vaikas, prieš eidamas miegoti, išsivalytų dantis.
           Maždaug dvejų metų amžiaus vaikus reikėtų mokyti naudotis šepetėliu. Iš pradžių vaikai imituoja tėvus. Tėvai turėtų mokyti atlikti teisingus valymo judesius. Maždaug 2,5–3 metų vaikus, kai jie jau moka išsiskalauti burną ir nenuryja pastos, reikia mokyti naudotis dantų pasta. Dantis reikia valyti 2–3 min. po pusryčių ir vakarienės, šluojamaisiais judesiais nuvalyti liežuvį, naudoti vaikiškas pastas.
            Pradėjus valyti krūminius dantukus šepetėliu galima šerelius suvilgyti befluore vaikiška dantų pasta ir taip pratinti vaiką prie jos skonio. Tol, kol vaikas nemoka išsiskalauti burnos nenurydamas skysčio, reikia naudoti befluores vaikiškas pastas. Pradėjus naudoti fluoro turinčią pastą iš pradžių tik suvilgdome ja šepetėlio šerelius. Po pusės metų pastos dedame pagal vaiko rankos mažojo piršto nagelio ilgį. Vaikui augant nagelis ilgėja, todėl pastos reikia vis daugiau.
             Vaiką reikia pratinti valytis dantukus nuo mažų dienų, tačiau iki 7-8 metų dantis jam turi valyti tėvai. Kol mažylis nemoka rašyti, jo rankytės judesiai dar nėra pakankamai išlavinti tinkamai išsivalyti dantis. Vaikas gali pats pratintis valyti dantis šepetėliu, bet pabaigti dantų valymą turi tėvai.
             Smėlio laikrodis - vienas iš būdų kontroliuoti, ar gerai vaikas išsivalė dantukus. Kuo ilgiau pasta ir šepetukas bus burnoje, tuo didesnė tikimybė, kad švariau išsivalys. Jei vaikui nepatinka valytis dantukus, leiskite prieš save laikyti veidrodėlį, kad jis matytų, kas daroma.
              Kitas patogus būdas patikrinti, ar neliko apnašų – specialios tabletės, kurias sučiulpus ryškia spalva nusidažo likusios apnašos. Vaikai patys įsitikina, kad dantukai nuvalyti nekokybiškai, ir skuba kuo greičiau nušveisti ryškias dėmes (tokių tablečių gali skirti bet kuris vaikų odontologas).
               Kartais tėvai čiulptukus tepa cukrumi arba medumi. Pirmieji dantys saldumynams virstant rūgštimis greitai pažeidžiami, vystosi vadinamas juodasis kūdikių „buteliuko ėduonis“, nuo kurio dantys nulūžta iki pat šaknų. Dažniausiai jis pažeidžia 1,5 – 2, 2–4 metų vaikų dantis. Tėvai atvyksta pas stomatologą, kai pastebi, kad ant 4 priekinių kandžių atsiranda rudos dėmės, ertmės, dar vėliau dantų vainikai nulūžta, lieka vienos šaknys, kurios negydomos supūliuoja. Pgrindinė šios ligos priežastis, kaip jau minėjome – angliavandenių turinčių skysčių gėrimas, ypatingai prieš užmiegant,  dantukai nuolatos mirksta piene, saldintose arbatėlėse ar pan. ir, žinoma, yra nevalomi.

Pirmasis apsilankymas pas dantistą  
Mažylį pas dantistą reikėtų nuvesti sulaukus pirmojo gimtadienio.

Keletas patarimų, ką reikėtų daryti ir ko ne, ruošiantis apsilankymui:
Prieš vesdami vaiką pas dantistą, apsilankykite pas jį patys ir susipažinkite.

  • Iš anksto susitarkite, kada galėsite atvesti vaiką.
  • Pasitarkite su gydytoju dėl vaiko burnos priežiūros.
  • Aprodykite ir papasakokite vaikui apie dantisto kabinetą. Nusiveskite jį, kai patys taisysite dantis, kad vaikas susipažintų su aplinka.
  • Neatidėliokite pirmo apsilankymo, laukdami, kol suges dantukas.
  • Negąsdinkite vaiko nuolat kartodami: “Tik truputį skaudės” arba “Nebus jau taip blogai”. Taip tik labiau padidinsite vaiko nerimą.


Straipsnį parengė: Auklėtojos  J. Bekintytė ir R. Urmonienė
(Straipsnis parengtas pagal: straipsnius iš interneto: <http://grazisypsena.lt/paslaugos/vaiku_dantu_prieziura.html>; <http://www.pasveik.lt/sveikatos-ir-medicinos-naujienos/dantu-prieziura--nuo-pirmu-dienu/44794>; <http://www.zebra.lt/lt/laikas_sau/mamoms/kudikyste/ar-reikia-valyti-kudikiu-dantis-126661.html>; <http://www.mamoszurnalas.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=104&Itemid=0>. Taip pat pagal: S. Milčiuvienės, E. Slabšinskienės ir kt. ,, Vaiko dantų priežiūra/knyga tėvams“ Kaunas. 2001.)