Vaiko adaptacija lopšelyje

       Šiandieninėje mūsų visuomenėje aktuali vaiko pradėjimo lankyti darželį tema. Pradėjus lankyti lopšelį, mažylio gyvenimo sąlygos pasikeičia, jis patiria daug naujų emocijų. Labai svarbu tėvams žinoti, kad adaptacijos laikotarpis kiekvienam vaikui trunka nevienodai. Adaptacija lopšelyje gali trukti savaitę, dvi ir ilgiau, būti lengva, vidutinio sunkumo ir sunki, priklausomai nuo kiekvieno vaiko individualių savybių. Todėl tėveliai turėtų ruošti vaikus lopšeliui iš anksto.
Pagrindinės vaiko streso priežastys. Vaikas stresuoja pradėjęs lankyti lopšelį, kuomet tenka atsiskirti nuo mamos, pasikeičia kasdieninė aplinka. Todėl mažylis verkia, protestuoja, ilgisi tėvų bei namų šilumos, kol po truputį apsipranta ir pradeda jaustis saugiai. Tuomet svarbiausias įvykis vaikui tampa – susipažinimas su bendraamžiais ir auklėtojomis.
Patarimai tėvams:
 
Ø      Kartu su vaiku apsilankykite grupėje. Susipažinkite su būsimomis auklėtojomis, grupės aplinka bei dienos ritmu;
Ø      Pirmomis dienomis vaiką į lopšelį patariama vesti tam šeimos nariui, prie kurio mažylis yra mažiau prisirišęs;
Ø      Leiskite vaikui pačiam pasirinkti ir į grupę atsinešti mėgstamą žaisliuką, patinkančią knygutę;
Ø      Pirmomis dienomis vaiką lopšelyje palikite ne ilgiau kaip iki pietų;
Ø      Vaikui suprantamai paaiškinkite, kuriam laikui jį paliekate, kada ateisite jo pasiimti;
Ø      Ilgai neužsibūkite grupėje atvedę vaiką, nes ilgas atsisveikinimas vaikui būna labai sunkus;
Ø      Atsisveikindami perteikite teigiamas emocijas, nusišypsokite;
Ø      Venkite išankstinės neigiamos nuostatos, viskam turėkite teigiamą požiūrį, nes nuo jo priklausys vaiko noras lankyti lopšelį;
Ø      Būkite kantrūs ir atminkite, kad priprasti prie bet kokių pokyčių reikia laiko, nes visi esame skirtingo būdo, charakterio ir temperamento.
         Remiantis šiais patarimais, galima akcentuoti, kad tik vieni kitus suprasdami, padėdami vienas kitam, padėsime vaikams greičiau įveikti adaptacinį laikotarpį. Kuomet vaikai lopšelyje jausis saugūs, mylimi, pasitiks ir išlydės tėvelius su šypsenomis, tuomet ir šaltos rudens dienos taps šiltos ir saulėtos.
 
Parengė:
„Kačiukų“ grupės auklėtojos:
Roma Urmonienė, Kristina Jančiūtė